0

Domena internetowa – właściciel, historia, wiek, ip

NASK (Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa) jako główny rejestr domeny krajowej .pl udostępnia szczegółowe informacje na temat danej domeny, jeżeli jest zarejestrowana. Chcąc uzyskać takie dane wystarczy skorzystać z bazy WHOIS, która jest dostępna TU. Po wypełnieniu formularza dowiemy się kto jest właścicielem domeny, do kiedy jest zarejestrowana (koniec okresu rozliczeniowego) czy poznamy datę rejestracji domeny przez aktualnego właściciela. Dane te mogą Nam przynieść wiele cennych informacji. W przypadku, kiedy chcemy się skontaktować z aktualnym abonentem zrobimy to tylko wtedy kiedy jest to firma/organizacja. Jeśli jest to osoba prywatna to takie dane nie są upubliczniane ze względu na przepisy o ochronie danych osobowych. Możemy jednak złożyć wniosek do NASK o udostępnienie takich danych, jeżeli wykażemy stosowną podstawę prawną.

domena internetowa ip

Tak wygląda przykład odpowiedzi na zapytanie dotyczące domeny netslave.pl. Dodatkowo, jeżeli ktoś założył opcję na domenę dającą prawo jej pierwokupu w przypadku wygaśnięcia to ta informacja także się pojawi. Skoro wiemy już jak sprawdzić właściciela domeny, to teraz jak sprawdzić dokładny wiek domeny? Bo przecież ktoś przed obecnym abonentem mógł także zarejestrować domenę. Wystarczy użyć narzędzia archive, dla przykładu netslave.pl uzyskamy poniższy wynik. Co świadczy że przed obecnym abonentem byli też inni bo domena była zarejestrowana pierwszy raz w 2007 roku. Warto także użyć narzędzia majestic, aby sprawdzić parametry Trust Flow oraz Citization Flow. Te dwa parametry mówią nam o jakości i ilości linków prowadzącej do danej domeny.

jak sprawdzic historie domeny

Co zrobić w przypadku chęci przejęcia domeny?

Jeżeli interesuje Nas bardzo jakaś domena, która niestety jest już zarejestrowana to możemy zrobić kilka rzeczy, aby móc ją przejąć. Po pierwsze poczekać, aż wygaśnie i wtedy dokonać rejestracji. Jest to metoda jedna z najtańszych, jednak jeśli jest to dobra domena to prawdopodobieństwo iż uda nam się ją zarejestrować jest bardzo małe. Kolejnym sposobem jest kontakt z obecnym właścicielem, na wielu stronach istnieje zakładka kontakt. Możemy go wykorzystać celem dogadania się z obecnym abonentem, który wystawi ją nam na giełdzie. To akurat jest jedna z najdroższych metod bo jeśli istnieje pod danym adresem jakiś serwis to raczej mało nie zapłacimy.

Brak kontaktu do właściciela?

Jeśli brak jakiegokolwiek kontaktu to zawsze możemy założyć opcję na domenę. Kosztuje około 30zł i jest ważna na 3 lata. Uzyskamy w ten sposób prawo do pierwokupu w przypadku kiedy obecny abonent nie przedłuży domeny. Natomiast jeżeli domena jest po zakończeniu okresu rozliczeniowego, aktualny abonent ma dodatkowe 30 dni na jej opłatę i nie można już zarejestrować opcji. Wtedy możemy jedynie udać się na giełdy domen, które przechwytują takie domeny po tym okresie i zgłosić chęć przechwycenia. W przypadku, kiedy zgłosiło się wiele osób to giełdy organizują aukcje domen przechwyconych. Przechwytywanie wygasających domen to chyba jedna z najlepszych metod pozyskania dobrej domeny.

NetFreak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *