0

Konfiguracja DHCP na systemie Cisco IOS

Konfiguracja DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) pozwali na automatyczne skonfigurowanie urządzeń do pracy w sieci. Poniżej na rysunku znajduje się topologia na, której zaprezentuję jak skonfigurować DHCP na systemie Cisco IOS krok po kroku. Serwer DHCP będzie znajdował się na routerze Router1, który będzie posiadał pulę adresów do przydzielenia w sieci lokalnej (komputerom). Przyjąłem że sieć będzie posiadała adresację 12.1.2.0/24, przy czym adres 12.1.2.1 posiada router, a 12.1.2.2 drukarka. W związku z czym będzie należało wykluczyć je z dostępnej puli adresów.

konfiguracja dhcp

Na routerze przechodzimy do trybu konfiguracji globalnej. Następnie wydajemy komendę service dhcp, która uruchamia usługę DHCP (domyślnie jest ona uruchomiona). Kolejno komenda ip dhcp pool NAZWA pozwoli na utworzenie nowej puli adresów. Utworzonej puli musimy przypisać zakres adresów wraz z maską podsieci, które będą przydzielane. Służy do tego komenda network adres maska. Przykładowo network 12.1.2.0 255.255.255.0. Następnie określamy kolejne adresy konfiguracyjne przydzielane przez serwer hostom. Jest to między innymi brama domyślna, czyli adres IP interfejsu routera oraz adres IP serwerów DNS. Wszelkie zastosowane komendy do konfiguracji tych parametrów zaprezentowałem poniżej.

Router>enable

Router#configure terminal

Router(config)#service dhcp

Router(config)#ip dhcp pool SIEC

Router(dhcp-config)#network 12.1.2.0 255.255.255.0

Router(dhcp-config)#default-router 12.1.2.1

Router(dhcp-config)#dns-server 1.1.1.1

Router(dhcp-config)#exit

Router(config)#ip dhcp excluded-address 12.1.2.1

Router(config)#ip dhcp excluded-address 12.1.2.2

Na koniec przechodzimy do trybu konfiguracji globalnej i ustalamy, które adresy mają być wyłączone z puli. Zazwyczaj jest do adres IP przypisany routerowi oraz stałym urządzeniom takim jak np. drukarka. Pozwoli to na uniknięcie zdulikowania adresów w sieci, które spowodowało by problem. Pozostało nam już tylko przejść do hostów i ustalić tryb adresacji. Adresacja automatyczna, czyli DHCP pozwoli na pobranie danych z serwera znajdującego się na routerze.

serwer dhcp cisco

Na rysunku poniżej został zaprezentowany wynik polecenia show ip dhcp binding, zastosowanego w trybie user EXEC. Polecenie służy do wyświetlenia aktualnie wykorzystywanych adresów. Jak widać używane są trzy adresy, które zgodnie z topologią przypisane są trzem komputerom. W nowszych wersjach nie można było ustalić parametru lease expiration. Parametr ten określał na jak długo dany adres został przydzielony do hosta.

binding dhcp address

Jak widać konfiguracja DHCP nie wymaga zbyt wielkich umiejętności. Gdybyście napotkali jakiekolwiek problemy, śmiało piszcie w komentarzach!

NetFreak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *